Wykaszanie rzeki Biała Struga - apel o wykoszenie

W dniu dzisiejszym apelowałem do Urzędu o zlecenie wykoszenia rzeki Biała Struga gdyż obecnie jest bardzo zarośnięta trzcinami i innymi porostami wodnymi.

Krzysztof Chruściński
Sołtys Sołectwa Wolwark

 

Obniżenie poziomu rzeki Biała Struga

W ubiegłym tygodniu apelowałem do Urzędu Miasta Szubin o obniżenie poziomu w rzece Biała Struga..
Poziom ten został obniżony co ma zapobiec podmoknięciu pobliskich łąk. 
Obecnie obserwuję jednak niepokojąco niski poziom który jeśli będzie dalej się obniżać doprowadzi do całkowitego wysuszenia rzeki.
To z kolei może doprowadzić do całkowitego zabicia rozwiniętego już życia. Kilka dni temu udało się zauważyć w rzece ryby oraz raki.
W dawnych latach (około 25 lat temu) można było tu spotkać rożnego rodzaju ryby ale jak zaczęto regulować poziom rzeki wszystko stąd wyginęło gdyż bywały lata kiedy rzeka całkiem wysychała.

Złożyłem ponownie apelację o to by utrzymywano lustro rzeki na optymalnym poziomie aby rzeka nie stała się (jak już bywało) korytem błota.

Krzysztof Chruściński
Sołtys Sołectwa Wolwark

 

Nowoczesne i oszczędne oświetlenie LED - odrzucono moje starania

Od prawie dwóch lat staram się o modernizację opraw ulicznych poprzez wymianę na nowoczesne i energooszczędne oprawy LED oraz dokładanie nowych latarni w Sołectwie Wolwark.
Jak zapewniono mnie osobiście w Urzędzie Miasta Szubin do końca czerwca 2018 ma powstać 7 nowych punktów oświetleniowych na istniejących słupach.

Wymianę opraw na LED usilnie próbowałem doprowadzić do realizacji w ramach formuły ESCO przy współpracy z "ENERGA Oświetlenie".

Inwestycja ta spłacana byłaby z uzyskiwanych w okresie umowy oszczędności w zużyciu energii (oprawy LED pozwalają zmniejszyć zużycie energii o nawet 70% do obecnego na słupach).
Możliwość zastosowania takiego sposobu finansowania zależy od wielu czynników w tym przede wszystkim od możliwych do uzyskania oszczędności w zużyciu energii oraz od kosztów samej inwestycji. Pierwszym krokiem jest wykonanie audytu istniejącego oświetlenia pod kątem możliwych do zastosowania rozwiązań. Audyt wskazałby jakie oprawy należy zastosować aby oświetlenie spełniało wymagania norm oraz jakie przyniesie to oszczędności.

Niestety pomimo wskazania przez firmę "ENERGA Oświetlenie" kroków jakie powinna podjąć Gmina Szubin wymiana opraw na LED  nie jest realizowana.....

Krzysztof Chruściński
Sołtys Sołectwa Wolwark

 


Większy przystanek dla dzieci - próba powiększenia wiaty

W kwietniu 2018 ubiegałem się po powiększenie przystanku PKS w stronę Szubina aby dzieci mogły stać pod zadaszeniem. W ostatnim czasie obserwuję że nie dla każdego starcza miejsca. Niestety urząd miasta odrzucił ten pomysł z racji braku środków na rozbudowę obiektu.

Krzysztof Chruściński
Sołtys Sołectwa Wolwark

 

Tabliczki na moście rz. Biała Struga


Mamy wreszcie tablice informacyjne z nazwą naszej rzeki Biała Struga.
O tabliczki ubiegam się od ponad dwóch lat. Po już burzliwym dopomnieniu się wreszcie zostały zamontowane. Przykre, że tyle czasu zajmuje postawienie dwóch słupków i tabliczek które jak się okazuje pochodzą z odzysku (posiadają wytłoczone mechanicznie inne napisy). Brawo za szybkość działania dla Urzędu... pozostawię to bez komentarza.
Ważne ze są. Niebawem będą tez dodatkowe z informacją o nośności mostu po wykonanej już ekspertyzie.
Krzysztof Chruściński
Sołtys

Przejście dla pieszych - próba nr 2

Informuję, że złożony przeze mnie wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy wykonania przejścia dla pieszych na drodze wojewódzkiej 247 został przekazany do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu do Departamentu Infrastruktury Drogowej i Bezpieczeństwa Ruchu.

Przypomnę iż mój wcześniejszy wniosek został odrzucony po badaniach ruchu które wykazały zbyt małą ilość pieszych przemierzających szosę. Zaznaczyć trzeba iż tymi pieszymi są dzieci w wieku szkolnym. Pomimo to Wydział Dróg Wojewódzkich uznał wówczas inwestycję za nieuzasadnioną...

Krzysztof Chruściński
Sołtys Sołectwa Wolwark

Lustro drogowe postawiono

W miejscu gdzie było to konieczne (na wyjeździe w stronę Kcyni) postawiono lustro drogowe. Lustro zostało postawione na prośbę mieszkańców Wolwarku przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy.

Krzysztof Chruściński
Sołtys

Rozgrywki pingpong - Tenis stołowy - Wolwark

Świetlica wiejska w Wolwarku dysponuje stołem do tenisa stołowego oraz kilkoma parami paletek do gry dlatego też w dniu 12.04.2017 o godzinie 18:00 - 19:00 zapraszam chętnych na rozgrywkę tenisa stołowego (pingpong).
Wstęp wolny dla każdego (także spoza Wolwarku).


Spotkanie sołtysów Gminy Szubin z burmistrzem

W dniu dzisiejszym uczestniczyłem w spotkaniu sołtysów Gminy Szubin z Burmistrzem Szubina Arturem Michalakiem.
Poruszonych było wiele ważnych dla sołtysów i ich współpracy z urzędem spraw.
Poruszone były tematy takie jak:
 - sposoby podziału funduszów sołeckich
 - kwestie diet sołtysów
 - kwestie dróg
 - opłat za prawa autorskie ZAIKS
Spotkanie miało charakter organizacyjny.