- Szczegóły
-
Utworzono: czwartek, 06, czerwiec 2019 08:27
-
Sołtys2
-
Odsłony: 130
Natura 2000
jest to program polegający na utworzeniu w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa). Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy.
Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów.
W ramach programu wyznaczone zostały tzw. obszary specjalnej ochrony ptaków (Special Protection Areas – SPA) oraz specjalne obszary ochrony siedlisk (Special Areas of Conservation – SAC), na których obowiązują ochronne regulacje prawne.
Obszar Natura 2000 jest najmłodszą formą ochrony przyrody wprowadzoną w Polsce w 2004 roku w związku z przystąpieniem naszego kraju do Unii Europejskiej. Przepisy unijne stanowiące podstawę dla tworzenia sieci Natura 2000 zostały wprowadzone do polskiego prawa wraz z opublikowaniem ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody.
ŁĄKI TRZĘŚLICOWE W FOLUSZU- NATURA 2000
Kod obszaru: PLH04027
Powierzchnia obszaru (ha): 2130,80
Forma ochrony w ramach sieci Natura 2000: specjalny obszar ochrony siedlisk
Status prawny: OZW, 2011-11
Obszar obejmuje rozległy kompleks łąk świeżych i wilgotnych, zajmujące największe powierzchnie łąki świeże; znacznie mniejsze łęgi dębowe i marginalne – murawy napiaskowe. Poza siedliskami przyrodniczymi występują torfowiska niskie porośnięte turzycowiskami i łozowiskami wraz ze zbiorowiskami ,,welonowymi”. Na wydmach znajdują się siedliska roślinności kserotermicznej, obok położone są stawy rybne z bogatą awifauną i kompleks łęgów dębowo – jesionowych.
Obszar cechuje wyjątkowe bogactwo gatunków i siedlisk przyrodniczych ważnych dla rejonu Wielkopolski. Łącznie zidentyfikowano 5 siedlisk przyrodniczych, zajmujących blisko 50% terenu. Obszar położony jest w ciągu korytarza ekologicznego o znaczeniu krajowym sieci Eco-Net Polska. Najważniejszym walorem przyrodniczym jest występowanie ekosystemu łąk trzęślicowych oraz licznej populacji staroduba łąkowego.
Chronione siedliska i gatunki roślin:
-
Ciepłolubne, śródlądowe murawy napiaskowe/ Koelerion glaucae
-
Murawy kserotermiczne/ Festuco brometea
-
Zmienno wilgotne łąki trzęślicowe/ Molinion
Niżowe i górskie świeże łąki używane ekstensywnie/ Arrhenatherion elatioris
Chronione siedliska i gatunki zwierząt:
-
Bóbr europejski/ Castor fiber
-
Wydra europejska/ Lutra lutra
-
Kumak nizinny/ Bombina bombina
-
Czerwończyk fioletek/ Lycena Helle